PO9: Pavel Sodomka: Přes vyhazovy k úspěchu. 18 hodin denně.

Spoluzakladatel a největší akcionář serveru Atlas.cz. Jaká je duše investora, a dá se naučit myslet ve velkém? V jakých projektech vidí potenciál, co je internet věcí… o tom se s námi podělil pan Pavel Sodomka.

PO9: Jiří Beran: Každá prohra je poloviční vítězství

Vždy se chtěl odlišit. Co ho nakoplo? Skvělou školu dostal ve studentské organizaci AIESEC.  Naučil se organizovat akce, konference, komunikovat, vyjednávat,…Pak také studium na univerzitě Webber College Florida v USA a Číně mu otevřely oči. Poté studoval práva a ekonomii – obé nedodělal, neviděl smysl v tom pokračovat.

První pracovní zkušenosti?

Česká centra – otevřeli první webový server v ČR (CZECH.CZ). Tehdy ve spolupráci s Alicí Nelis. Když se spočítal, že převedení návštěvníka na web je mnohonásobě levnější, než kolik stojí přilákat ho na pobočku, vyhodili ho. Poprvé. Bylo to 1 Kč přes web vs 500 Kč přes centrum. Vyhazov. Počítat rentabilitu ve státních institucích se nevyplácí.

Druhý vyhazov.

A hned z MicroSoftu. S Janem Mühlfeitem v letech 1995-1998 se učili dělat marketing. Pak se nepohodl s novým ředitelem marketingu a šel. Každopádně další skvělá škola.

Postřeh z dalšího vyhozovu: Co znamená úspěch v korporaci? 50 % je vlastní marketing, tzn. kašlete na zákazníky a snažíte se prodat sama sebe zaměstnancům ve vlastní firmě.

Atlas.cz

Roky 1997 – 2002. Pracoval 16-18 hodin denně. Po 2,5 letech následovala velká únava. A pořád byl Atlas 100 tis. měsíčně ve ztrátě. Shodou určitých náhod to koupili Wartburkové, nikoliv výměnou za jiné akcie holdingu ale za hotovost, což byla v podstatě velká klika. Wartburkové na tom totiž prodělali bohužel kalhoty, po čase to prodali Ekonomii se ztrátou.

Jak poznali vhodný čas pro prodej?

  • Přicházel Google (ano, tehdy ještě neexistoval, prototyp vznikl v roce 1998, v ČR od roku 2006, poznámka redaktora)
  • Bylo těžké expandovat

Jsme jedna ze 4 zemí (Čína, Rusko, Japonsko a ČR), kde má Google méně než 60 % trhu.

Jak to Seznam.cz dokázal?

  • Byl jednoduchý (Atlas byl sofistikovaný, ale složitý)
  • Skvělé obchodní oddělení Seznamu
  • Musíte jít do bulváru…

Cloud is comming

2010 – 2012. Převedli spoustu firem do cloudu, např. Kofolu, Google…

Co se naučil – „Nevěřte ani spolužákům, ani kamarádům“ Několikrát totiž slyšel: „Nějak si nevzpomínám, že bychom o tom někdy mluvili. Máš to písemně?“ Leden 2013, další vyhazov.

Internet of things – internet věcí

WIKI: Internet věcí (anglicky Internet of Things, zkratka IoT) je síť fyzických zařízení, vozidel, domácích spotřebičů a dalších zařízení, která jsou vybavena elektronikou, softwarem, senzory, pohyblivými částmi a síťovou konektivitou, která umožňuje těmto zařízením se propojit a vyměňovat si data.

Jsou v podstatě pátý mobilní operátor. Cílem však není poskytovat telefonní hovory. Ale spíš řeší management topení na dálku, chytrou ledničku apod. Spolupracovali např. i s Českými drahami – sledování vagonů. Nebo PIVO 4.0 – sledování, kde se kolik jakého piva vytočí. Nebo ŽUMPA 4.0 – sledování stavu plnosti žump, pro větší optimalizaci odvozu….

V čem je úspěch oděvní firmy HaM? Mají skvělý PC systém – sledují, co se kde prodává a jsou schopni do 4 dnů vyrobit to v Číně a nechat dovézt. Tedy plánují výrobu dle spotřeby.

Skvělé jídlo, skvělí hosté, příjemná atmosféra v Dobrých časech….

 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail