Inspirativní příběhy

Úspěch

 

Rovnice úspěchu od hostů Podnikej Odolně najdete zde.

Často přemyslíte o tom jak se stát úspěšným a co je potřeba proto udělat? Mám tady pro vás jeden zajímavý příběh, který stojí za zamyšlení a sdílení:

Je o mladém muži, který chtěl vydělat hodně peněz, a tak šel za svým guru. Říká mu: „Jak se stanu úspěšným? Chci být stejně úspěšný jako ty. Co mám pro to udělat?“

Guru mu odpověděl: „Jestli chceš být stejně úspěšný jako já, tak se se mnou setkej zítra ve čtyři hodiny ráno na pláži.“
Mladík odvětil: „Já chci ale mít peníze a ne se učit plavat.“
Guru: „Jestli chceš vydělat peníze, potkáme se zítra ve čtyři ráno na pláži.“

A tak se mladík druhý den brzy ráno ukázal. Guru už na něj čekal a ptá se ho: „Jak moc chceš být úspěšný?“ A začal kráčet do moře, až byl po pás ve vodě. Mladík za ním sice pokračoval, ale myslel si, že se guru asi zbláznil, a říkal si, proč by tohle dělal. Chci přece vydělat peníze a ne si teď jít zaplavat. Nežádal jsem o radu, jak se stát plavčíkem. Já chci vydělat peníze.

Guru řekl: „Pojď, půjdeme ještě dál.“ Šel tedy ještě hlouběji, až už byl po krk ve vodě. Mladík za ním pokračoval, ale říkal si, že je guru opravdu blázen. Sice ví, jak byt úspěšným, ale musí být blázen.
Guru řekl: „Pojď, půjdeme ještě dál.“ A začal mít vodu až u pusy. V tom se mladík otočil a chtěl se vrátit na pláž, protože teď už se guru opravdu dočista zbláznil.

Guru řekl: „Ale já myslel, že chceš být úspěšný.“
Mladík: „Ano, chci.“
V tom ho guru chytil za ruku a stáhnul ho pod vodu a držel ho pod hladinou, co to šlo. Mladík se usilovně bránil a snažil se ze sevření dostat, ale guru ho stále pevně držel. Když už mladík cítil, že skoro umře, guru ho vytáhl nad hladinu a řekl: „Mám pro tebe otázku. Když jsi byl pod vodou, co jsi chtěl udělat?“
Mladík: „Chtěl jsem dýchat.“
Guru odvětil: „Jestli chceš být úspěšný tak strašně moc, jako chceš dýchat, potom uspěješ. Protože když se topíš, jediná věc, o kterou se snažíš, je nadechnout se trochu vzduchu. Nezajímá tě, jak dopadl fotbal, co dávají v televizi, je ti úplně jedno, jestli ti někdo volal nebo jestli v pátek půjdete na party. Jediná věc, která tě v tu chvíli zajímá, je nadechnout se vzduchu. Nic víc. Až se dostaneš do bodu, kdy chceš být úspěšný tak moc, jako se chceš nadechnout, potom úspěšný budeš.

Většina z nás chce dosáhnout úspěchu, ale nechce to tak moc. Myslí si jen, že by prostě mohlo být fajn mít úspěch. Většina z nás dá přednost tomu jít na party nebo spát. Někdy se ale pro to, abys úspěchu dosáhl, budeš muset vzdát spánku. Budeš spát třeba jen tři nebo čtyři hodiny denně. A pokud po úspěchu opravdu prahneš, nebudeš klidně spát dva dny v kuse. Protože jestli půjdeš spát, možná přijdeš o šanci uspět. Tak moc to musíš chtít, abys tohle všechno byl schopný obětovat.
Musíš chtít tak strašně moc uspět, že někdy zapomeneš i jíst. Když tohle všechno dokážeš, tvůj sen se určitě splní a budeš úspěšný.“
Mladík neměl slov, objal guru a řekl: „Děkuji.“

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail